Leden 1

A je to tu!!!! Někteří asi již nedočkavě nakukovali. Konečně přicházím s vyhodnocením soutěže i se zveřejněním správných odpovědí na záludné otázky, se kterými jste se tu mohli celý měsíc potkávat. Děkuji všem za účast i za odezvy.

Nebudu otálet, na prvním místě se díky rychlosti i správným odpovědím umístila s 31 body Jitřenka!!! Moc gratuluji! Druhé místo obsadila Angelika, která po dlouhou dobu úspěšně šlapala Jitřence na paty. V závěru jí ale došel dech. Celkem získala 19 bodů. A na „bednu“ se dostala i Jana, která získala 6 bodů!!!

Závěrečná rekapitulace a přehled:

Tabulka se po kliknutí zvětší

Moc výherkyním gratuluji. O výhře budou informovány emailem, stejně jako o způsobu výběru výhry a předání cen.

 A pro všechny, které zajímají správné odpovědi tu mám řešení:

 Otázka č. 1) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Číhošť
b) Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti
c) Číhošťský zázrak, farář Josef Toufar
d) Geografický střed ČR

Největší problém byl s podotázkou d)

Zde se mi podařilo částečně neúmyslně spoustu lidí nachytat, jedná se o Geografický střed ČR, nikoliv geometrický, jak spousta z vás uvedla. Bohužel mají na webu obce chybu. Jako důkaz snad poslouží tato fotografie, kde je přímo na památníku napsáno, že se jedná o geografický střed.

Obrázek se po kliknutí zvětší

Taťka odpověděl správně, ale porušil pravidla tím, že neuvedl svůj email a tak přišel o 3 body. Díky tomu obdržela 3 body Angelika, která odpověděla správně a uvedla všechny povinné náležitosti. Iveta chytře uvedla pouze údaj o středu ČR, a protože jsem otázku více nekonkretizovala, dospěla jsem k názoru, že takovouto odpověď musím uznat, udělila jsem tedy 2 body. Bod nebyl udělen, díky chytáku ostatní uváděli, že se jedná o geometrický střed.

Otázka č. 2) (odkaz na otázku

Odpovědi:
a) Státní známek Telč
b) Jak se budí princezny, Kouzelný měšec, O ztracené lásce, Potrestaná pýcha, Z pekla štěstí 1 a 2.
A zmíníme i některé filmy: Až přijde kocour, Bathory, Bouřlivé víno, Cirkus Humberto, Helimadoe, Nezralé maliny, Řád, Hry lásky šálivé, Svatby pana Voka.
c)Nejvýznamnější památkou tu zůstává rozměrná olejomalba zachycující ve svérázném podání pražskou defenestraci roku 1618.

Zde nebyl žádný zádrhel, nejrychlejší byla Jitřenka a získala tak 3 body. Následovala správná odpověď Angeliky, které jsem tedy přidělila body 2 a třetí místo, hodnocené jedním bodem obsadil Standa. Správně odpověděla i Miretti, Jana a Iveta. Gratuluji k vědomostem, ale  bohužel body pro vás mi nezbyly.

Otázka č. 3) (odkaz na otázku)

Neuvěřitelně jste mě potěšili a děkuji vám za krásné verše, které jste vymysleli. Aby vám to nebylo líto, tak i já se přidávám se svou trochou do mlýna:-)

Zima, to to letí,
sníh zakryl všechno smetí.
Kloužeme se po zadnici,
vyprázdníme prkenici.
A na Štědrý den,
ke stromečku s úsměvem.

Nejrychleji verše vymyslela Jitřenka a vybojovala si tak 3 body, 2 body získává Iveta a 1 Angelika. Moc se mi líbí i čtyřverší Jany, která obsazuje bramborové místo a je tudíž bohužel bez bodu. Ještě jednou moc děkuji a gratuluji k vašemu umu!

Otázka č. 4) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Hrad Pernštejn
b) fresky dělal František Řehoř Ignác Eckstein

Otázka byla asi snadná. Každopádně si s ní všichni poradili správně:-) Tři body získala Jitřenka, jejíž rychlost by jí mohli ostatní soutěžící asi závidět:-) Na druhém místě byla Jana a získala tak 2 body a třetí Angelika, která dostává bod 1.

Otázka č. 5) (odkaz na otázku)

Odpověď:
Tajemství

Hádanka vám dala trochu zabrat, alespoň doufám:-) Proto jsem nechápala, jak mohla Jitřenka (děvče, ty máš google snad v hlavě, ne?:-D) Správnou odpovědí bylo opravdu TAJEMSTVÍ.  Jitřenka získala tedy 3 body, Angelika, kterou odpověď napadla později body 2. Třetí správná odpověď se neobjevila. Bohatství bohužel uznat nemohu, protože to nemizí okamžitě:-) Snad takové vysvětlení stačí.

Otázka č. 6) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Dolní Rožínka
b) Templ

Správně odpověděla Angelika, opravdu se jedná o Templ u Dolní Rožínky, po zvažování, uznávám odpověď i Jitřence, opravdu některé zdroje uvádí Templ jako Chrámek Osvícenství. Odpověď uznávám, protože pravda, poněkud jsem si sama zavařila. Otázka zněla: nedaleko kterého města se kaple nachází. A přestože jsem měla na mysli právě Dolní Rožínku, tak při zkoumání Jitřenčiny odpovědi jsem byla donucena zapátrat na portálu územních samospráv (epusa), kde se ukázalo, že Dolní Rožínka má status Obce a Bystřice status Města. Uznávám tedy obě odpovědi a body uděluji podle pořadí, ve kterém dorazily. Jitřenka tedy získává 2 body.

Otázka č. 7)  (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) mlýn, Jarošův Mlýn
b) ve Veverské Bítýšce
c) 1991

Podle odpovědí to vypadá, že otázka byla snadná. Angelika ale uvedla, že jí dala nejvíce zabrat:-) To jsem ráda:-D Nejrychlejší byla Jitřenka a přiděluji 3 body, druhá Angelika – 2 body a poslední a zároveň i správná odpověď je od Jany, která získává bod.

Otázka č. 8) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Vaňovský vodopád
b) ano, národní přírodní památka Vrkoč
c) čedič

Přestože byla Jana nejrychlejší, její odpověď nebyla správná a tak získává 3 body Jitřenka. O den později dorazila správná odpověď ještě od Angeliky, která tak získala body 2.

Otázka č. 9) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Ležáky
b) Bartoš, Valčík, Potůček; Silver A
c) lom Hluboká

Tentokrát suverénně nejrychlejší Jana, která o 32 minut předběhla Jitřenku – neuvěřitelné!!!:-)) Přiděluji tedy Janě za správnou odpověď 3 body, 2 Jitřence a 1 bod získává Angelika.

Otázka č. 10) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Ostrava
b) Dolní oblast Vítkovice (DOV)
c) Veronika a Koliba
d) Ohřívače větru
Bonusová: Třešňovka, Ogrebule

Překvapivě body nezískává nikdo! Nevím, zda jsem špatně formulovala otázku, nebo zda byla opravdu těžká (budu ráda, když se podělíte o svůj názor). U nás doma vznikla diskuse o tom, co je to v pozadí fotografie a tak jsem se rozhodla uznávat u podotázky b) odpověď Kostel Božského Spasitele, neboť se nachází na seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Proč jsem ale nemohla uznat ostatní odpovědi, bych ráda odůvodnila nyní zde. Ingot je ztuhlý odlitek oceli, který se odlévá do kokily, tudíž se nejedná o výrobu železa, ale oceli. Konvertor je zařízení, sloužící k výrobě oceli ze surového železa, takže opět odpověď na trochu něco jiného, než jsem se ptala. Jitřenka odpověděla na téměř vše správně, protože Cowper = ohřívač větru. Bohužel nemohu uznat kokilu. Osobně se domnívám, že se může jednat o upsání a že jsi chtěla napsat Kolibu – myslím si to vzhledem k odpovědím na všechny otázky v sérii, které se opravdu točily správně kolem surového železa. Přesto vzhledem k zachování regulérnosti soutěže nakonec body nepřiděluji. Smekám před třešňovkou a dle našich informací se těm dámám říkalo Ogrebule. Tak ani zde body nakonec po úvaze nedávám. U zbytku odpovědí – opět údaje o odlévání ocele, nikoliv surového železa, tudíž bohužel odpovědi neuznávám.

Otázka č. 11) (odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) Hamr
b) Šlakhramr v Hamrech nad Sázavou
c) ke kování

Uznávám Jitřenčinu odpověď buchar i Angeličinu Hamr v souvislosti s fotografií, která byla k otázce zveřejněna. Buchar je v podstatě to kladivo a Hamr je celá místnost:-) Jitřenka tedy získává 3 body a Angelika 2. „kladem“ má být kladivem a zde jde o jasný překlep. Nejdůležitější je ale to, že se zde opravdu zpracovávalo (kovalo) železo, což je v odpovědi uvedeno. (Přiznávám, že jsem musela některé odpovědi ověřovat, abych někoho nepoškodila).

Otázka č. 12) (Odkaz na otázku)

Odpovědi:
a) U Kutné Hory vedle rozhledny a obce Vysoká
b) Sv. Jana Křtitele

Tak tohle jsem myslela, že bude oříšek a prý to bylo nalezeno za 3 minuty – hmmm. Se správnou odpovědí se vytasila Jitřenka a uděluji tedy 3 body:-)

Otázka č. 13) (odkaz na otázku)

Odpovědi:

a) Klášter v Plasech
b) je postavena na dřevěných pilířích ponořených ve vodě – bez vody by se klášter zřítil
c) Jan Blažej Santini-Aichel

Správnou odpověď napsala Jitřenka, dávám 3 body. A zároveň děkuji za postřehy k soutěži. Doufám, že některé ohlasy ještě přibudou.

Děkuji všem moc za účast, doufám, že jsem nikoho nepoškodila a doporučuji návštěvu všech míst, jejichž fotografie se v soutěži objevily. Děkuji též za vaši přízeň, kterou mi doufám zachováte i v roce letošním, roce 2014. Gratuluji výherkyním a do nového roku 2014 přeji vše nejlepší a hlavně hodně zdraví.