Červen 18

Letos se o víkendu 15 – 16.6. 2013 konal v Hořicích již 22. ročník České Tourist Trophy. A protože mi nevyšla návštěva letošního ročníku 300 zatáček Gustava Havla, byla to skvělá příležitost, užít si motocykly pěkně z blízka o několik týdnů později.

 Po několika letech dostala Hořická TT nový formát. Tentorkát se nejela jako jízda pravidelnosti, ale jako klasický rychlostní závod, což bylo divácky mnohem atraktivnější. Jízda pravidelnosti zůstala pouze v kategorii sidecarů. Došlo i ke spojení historických motocyklů s moderními, protože krom historických strojů, zdobila závod i kategorie kategorie 600 – 1000. A tak byly poprvé do České Tourist Trophy v Hořicích zařazeny i moderní kategorie.

O skvělý zážitek se postarala i moderátorská dvojice. Jedním z moderátorů byl Karel Březina, kterého budou příznivci motosportu znát jako moderátora motoristických pořadů České televize.

 V sobotu došlo k výraznému časovému posunu, oproti původnímu plánu, především kvůli poruše některých strojů a úniku motorového oleje na trať. V neděli k největšímu zpoždění došlo při posledním závodu, u kterého byl několikrát opakován start, kvůli pádu. Dva karamboly jsme na vlastní oči viděli a nebylo to nic příjemného. Naštěstí nebyl nikdo vážně zraněn a jednalo se převážně o lehká zranění, případně pád bez zranění.

Počasí si letos místní uměli objednat! Nejen na TT, ale i na 300 zatáček jim vyšlo luxusně. Naštěstí jsme se rozhodli, zůstat po oba dva dny, takže jsme se mohli vesele převléknout na pokoji zajištěného ubytování a nemuseli jsme se pařit v motooblečení:-) (díky potu bych měla problém na WC se stahováním kalhot:-D). A protože jsme byli poučeni z předchozích let, neopomněli jsme se vybavit opalovacím krémem ani nezbytnými čepicemi.

Nutno podotknout, že na sobotním tréninku se po trati sice diváci pohybovali, ale při nedělních závodech jejich počet dosti vzrostl. Sama jsem za to ráda. Tyto počty nedosahovaly asi počtu návštěvníků 300 zatáček, ale doufám, že díky návštěvnosti nebyla TT tak prodělečná jako v předchozích ročnících, kdy se dokonce mluvilo o jejím zrušení.

Ale dost již řečí, pojďte nasát alespoň trochu té závodní atmosféry:

Mé oblíbené sidecary:

Tomuto závodníku jsme říkali ZZ (zkratka odvozena od kapely ZZ Top:-D). A nebyl to jen náš oblíbenec, jak bylo znát z diváckých ohlasů. Nakonec dvojice byla v závodu pravidelnosti sedmá, což vůbec není špatné umístění.

Po závodě je dobré se občerstvit:

Kategorie Klasik – 175cm a Milan Padyšák, který se na svém Benelli umístil těsně pod „bednou“

Kategorie Klasik – 350cm můj oblíbenec, bývalý závodník soutěže Grand Prix Rolf Blatter. Jednou těsně pod „bednou“ v dalším závodě bohužel kvůli poruše stroje nemohl do bojů o první příčky zasáhnout.

Pozvánka na další závody pro všechny motocyklové nadšence. Třeba vás zlákám:

Dvojitá zatáčka „u Koruny“:

Těsně před startem:

„Indi“ Dokoupil si za první dvě kola vyjel neuvěřitelný náskok a byl jasným favoritem, pak mu ale stroj vypověděl službu a zůstal stát na trati. Velká škoda. (na fotce s přítelkyní před odstartováním závodu)

„Závody na přírodních tratích a na okruzích je těžké srovnávat. Na okruzích se pohybujete na hranici svého motocyklu a můžete si dovolit zajít i dál. Chyby se většinou obejdou bez vážnějších následků. Na přírodních tratích je to spíše souboj jezdce se sebou samotným. Musí jet podle svých možností a nesmí udělat chybu. Je více jezdců, kteří se prosazují jak na přírodních tratích, tak na okruzích, ale každý vám potvrdí, že zažít atmosféru na příroďácích je nepopsatelný zážitek.“ (Kamil Holán)

Převzato z rozhovoru s Kamilem Holánem nejen o Hořickém okruhu  na serveru isport.cz (odkaz)

Kamil Holán si v „tisícovkách“ vyjel první příčku:

První nehoda, kterou jsme viděli. Naštěstí se obešla bez zranění. Jezdec sám vstal a ujistil zdravotnici, že je v pořádku.

Druhá nehoda, které jsme byli přítomni vypadala mnohem hrozivěji. Byl kvůli ní přerušen poslední závod. Přítomnost záchranářů byla nutná. Naštěstí se dle dostupných informací jednalo „jen o nějaké zlomeniny“. Tak ať to klukům dobře sroste.

Gumování, jako poděkování divákům:

Mávačka a nashle někdy příště. Třeba znovu za rok tady v Hořicích.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii (odkaz).

Výsledky závodů najdete na amkhorice.cz, obrázek v úvodu převzat také odtud (odkaz)

Skvělou reportáž s fotografiemi si můžete přečíst na serveru motorkari.cz (odkaz)