Pravá vesnická zabijačka
Prosím slabší povahy a vegetariány, aby tuto fotoreportáž vynechali.
Byli jsme přizváni k zabijačce. Hodinový manžel prohlásil, že by stálo za to zabijačku zdokumentovat pro naše případná budoucí pokolení, neboť za pár let tohle už na českých vsích vidět nebude. A tak jsem se chopila fotoaparátu a fotila. Tak snad z toho taky budete něco mít.:-) I když pro ty z vás, kteří nevědí jak něco takového probíhá to může být docela šok…
Poznámka: Aktéři na fotografiích si přáli být v anonymitě a tak jsem jim „vymazala“ obličeje. Pokud někoho přesto poznáte, prosím o to, abyste v případných komentářích tyto osoby nejmenovali. Děkuji
Protože se nevyplatí zabíjet jen jedno prase, zabíjela se prasata rovnou dvě. Na fotografii je již první úlovek i se svými „lovci“.
S druhým čuníkem to bylo horší. Pravda, z chlívku vystartovalo jako raketa, ale jak spatřilo pod kolnou viset kamaráda, rozhodlo se otočit a vzít nohy na ramena…
Řezníkovi tak nezbylo nic jiného, než prase picnout v kopci.
No a nastalo držení prasete, pumpování a chytání krve.
A je po něm.
Odvázat špagátek, díky kterému se lépe lovilo. A další vítězné foto:-)
Prase bylo nutno do kopce odvalit a dostat ho na máry, i několik chlapů s tím mělo co dělat.
Poté se prase musí umýt, aby nebylo od krve a zbavit štětin. Také je nutné odštípnout mu paznehty. A zbavit ho hlavy. Mimochodem, řezníci byli 2 a připomínali Pata a Mata:-) Volů od nich lítalo dost a byli samý vtípek. V nepřítomnosti dam se ale údajně uměli dost odvázat a házeli nejen ostřejší slova, ale i historky. Byla jsem požádána o donesení čaje, a bylo mi doporučeno ať se nestydím do něj cvrnknout rum:-D
Prase se pověsí za nohy (hlavou dolů) a „vykuchá“. Střeva je nutno dobře propláchnout a vymačkat z nich to, co nestihlo prase vyloučit. Jak prohlásil jeden z účastníků „Vždyť je to jen čistý hovno.“
No a pak přichází na řadu zpracování prasete a jeho vnitřností. Čili – třeba krájení a škvaření sádla.
Vaření směsi a následné plnění tlačenky.
Vaření polévky – bílé i kroupové z krve.
Příprava paštiky a její zaváření do sklenic.
Ale taky dělání ovaru a jeho ochutnávka:-)
Ingredience do jitrnic je nutno dobře namlet. Následně se musí nakrájet střeva, která se špejlují, nejprve z jedné strany a poté, co je jitrnice naplněna i ze strany druhé.
Maso se naporcuje, přidají se cedulky s názvem části ze které pochází a to, co se zrovna nesní se zamrazí.
A polévka se umisťuje do plechovek, které se zavařují.
No, za 2 dny bylo hotovo:-)
Více fotek jako vždy – v Galerii
nice:)Té slečně, co krájí sádlo, vyřiď, že má krásné vlasy.;-)
Augustus: Vyřídím, bude mít radost.