Thelma a Louise
Strhující příěh dvou osobností, které se sice doslova řídí do propasti, ale zároveň v sobě objevují vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním svázaném životě neměly ani tušení…
Klasická road movie Ridleyho Scotta oceněná Oscarem za nejlepší původní scénář a několika Zlatými glóby (nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší ženský herecký výkon.
Film v němž se objevil začínající herec Brad Pitt. A upoutal, neboť po tomto snímku se z něj začala stávat filmová hvězda.
V hlavních rolích se představily: Susan Sarandon a Geena Davis
Příběh vypráví o samostatné, zatrpklé servárce Louise Sawyerové a její kamarádce, ušlápnuté, poddajné a despotickým manželem ovládané Thelmě Dickinsonové. Obě se rozhodnout vyrazit si na víkend do hor aby unikly nudě svých všedních dnů. Večer se obě ženy zastaví na večeři a Thelma, která je jako opilá svobodou se opije doopravdy a začne koketovat s náhodou známostí Harlanem. Když se jí muž na parkovišti pokusí znásilnit, zasáhne Louisa a po prudké hádce surovce zastřelí.
V panické hrůze ze svého činu se obě ženy rozhodnou utéct do Mexika namísto zavolání policie. Jsou totiž přesvědčeny, že ta by jim nevěřila…
Snímek v devadesátých letech otevřel diskusi o postavení ženy v moderní společnosti a rodině.
Pozornost si jistě zaslouží i skvělá hudba Hanse Zimmera (který se hudebně podílel i na filmech Rain man, Řidič slečny Daisy, Lví král, Počátek…).
Thelma a Louse – dnes večer ve 23:00 na ČT 1
A pokud trávíte rádi páteční večery u televize, nebo dnes nemáte zrovna co dělat doporučuji také:
film Disturbia, který můžete vidět dnes na Nově ve 21:50
nebo film Pí jež uvede TV Film + v 00:50
Thelma a Luise jsem kdysi viděla, ten jejich závěrečný rozjezd je nezapomenutelný. Jsou tam dobré hlášky, třeba si vzpomínám: "Co se stane s ženskou v Texasu, kterou přistihnou s mrtvým chlapem se staženejma kalhotama…"
diskutabilníNo jo, ožrat se, začít si něco s nějakým obejdou a, když je z toho průšvih, tak začít zdrhat. Tomu tedy říkám výkon.
Nevím, jak je to s postavením ženy ve velmi konzervativním Texasu, ale být to obráceně – kdyby polosvlečený chlap tvrdil, že ho ta ženská, s níž si to šel rozdat, napadla a on jí musel zabít v sebeobraně – tutově by mu nevěřili.
Jinak bych se rád zeptal autorky, zda film Pí viděla a pochopila jej.
Film Pí jsem viděla a dle mého názoru jej pochopila. I když, může být takový snímek chápán zcela jednoznačně?