Lovecká sezona?!
Je nás moc…
Je faktem, že mnozí z vás si asi budou říkat, že toto téma je poněkud nehumánní… Pravdou ale zůstává, že je to jeden z naléhavých problémů naší planety, naléhavější než to, že nám dochází ropa, zemní plyn či cokoliv jiného… A dalším faktem je, že se o tomto problému příliš nemluví…
A o čem to tu mluvím? O přelidněnosti. V jednom z minulých článků jsme se bavili o porodnosti kde jsem poukazovala na to, že se v Evropě rodí čím dál méně dětí. Dnes bych ráda poukázala na to, že Evropa není totéž co zbytek světa…
A jak již někteří z vás poukazovali v diskuzi k danému tématu, přelidněnost je opravdu něco, o čem by měli všichni začít vážně přemýšlet.
Když jsem se nad tímto tématem zamýšlela, napadalo mě docela hodně věcí, tak se jen o některých z nich zmíním. Když se v přírodě přemnoží nějaké zvíře, uspořádáme na něj hon a zredukujeme počet těchto zvířat (někdy až moc). Někdy se dá použít metoda, kdy se vysadí do přírody přirozený predátor tohoto živočicha, který ho postupně zlikviduje…
Co uděláme s tím, že jsme se přemnožili my? Půjdeme a uspořádáme lov na lidi? Vysadíme přirozeného predátora? A který to je?
Další mou myšlenkou bylo i to, že je naším přirozeným predátorem příroda – pomocí různých povodní, vichřic, tornád a podobných přírodních katastrof se nás snaží zredukovat na únosnou míru – moc jí to nevychází… Na druhou stranu je příroda mocná čarodějka (i když na člověka nemá, člověk s ní totiž umí zatočit tak, že už to pak chidinka sama nezvládá anebo zvládá, ale člověk by potřeboval, aby to zvládla rychleji) a možná si s námi poradí sama. Vzpomněla jsem si totiž na film Potomci lidí – třeba se prostě příroda rozhodně, že už toho bylo dost a sterilizuje nás…
To, jak je situace vážná musíte posoudit každý sám, tohle jsem našla v dětské encyklopedii s názvem Náš svět – poznej, proveď pokus vydané nakladatelstvím Fragment v roce 1998:
Lidé a Země
Lidská pouplace se zvětšuje takovým tempem, že je ohroženo nejen životní prostředí, nýbrž i rovnováha v přírodě. Je to jeden z nejnaléhavějších světových problémů. Protože je však důsledkem velmi rozsáhlých, vzájeně provázaných sociálních ekonomických a politických podmínek, který musí být řešeny jako jeden celek, není jednoduché na tento probě m nalézt odpověď.
Růst populace
Trvalo tisice let, než lidská populace dosáhla jedné miliardy. Druhé miliardy bylo dosaženo za pouhých dalších 100 let, ve 30. letech tohoto století. V roce 1975 už měla lisdká pouplace čtyři miliardy a o dvanáct let později se rozrostla o další, takže koncem roku 1987 bylo na Zemi už pět miliard lidí. Předpokládá se, že konečného počtu kolem deseti miliard bude dosaženo koncem příštího století.
Při brouzdání po internetu jsem našla i další odkazy:
O tom jak moc jsme toho změnili a zda nás Země uživí
Základní údaje o naší planetě
Civilizace na Zemi
Chudoba na planetě
Co si o tom myslí odborníci
Hrozí lidstvu přelidnění
Další zajímavé odkazy si jistě zvládnete najít sami…
Je faktem, že s tímto problémem sami jako jedinci nic neuděláme stejně jako se zhoršujícím se životním prostředím, globálním oteplováním a dalšími… Ale MY všichni – celý svět, bychom se zřejmě měli nad těmito věcmi zamýšlet a myslet na budoucnost a ne jen na sebe…
A co si o tom myslíte vy? Vypukne "lovecká sezona"??
zdarecShodou okolností jsme tohle téma probírali nedávno ve škole. Je to globální problém a ten je spíš neřešitelný, než naopak. I když se najde pár jedinců, co si to uvědomují a snaží se na to upozornit. Zbytek těch miliard lidí to prostě neřeší, protože má svých všedních starostí až nad hlavu a jediným argumentem je většinou to, že oni sami stejně nic nezmůžou.
Jedno z nejefektivnější řešení je zvyšování životní úrovně v méně vyspělých zemích, kde prostě nemají práci, nemají (na) antikoncepci, nemají co dělat, tak rodí a rodí. Navíc z těch desetí dětí přežijí do dospělosti tak dvě, tři, tak zvyšují pravděpodobnost. No ale těžko někde najdeš řešení, jak tu životní úroveň zvýšit, aby se mezitím nenapakovali ti diktátoři a samovládnci apod.
Nevim, těžko člověk dojde k nějakému řešení, natož k ideálnímu. Ale nějaké řešení je lepší, než žádné, že:)?
SingapurJe to trošku drsné, ale nemůžu nezmínit Singapur. Fakt je, že to tam vyřešili „diktaturou“, ale funguje to. Za každé dítě nad tři nebo čtyři, teď přesně nevím, se platí jednorázový poplatek nebo se nedostanou příspěvky. Ti chudí na to nemaj a ty bohatí si to zase rozmyslí mít 15 dětí a i kdyby, děcka se pak nerodí do bídy.