Prague Patchwork Meeting 2014
4. – 6. dubna 2014 se v Praze konal již 8. ročník mezinárodní výstavy patchworku. Na akci jsem nemohla chybět!!:-)
Slovo Patchwork, pochází z anglického patch = záplata a work = práce. Zjednodušeně se dá říci, že patchwork = sešito ze záplat. S touto technikou se pravděpodobně kdysi začalo již v Číně a to někdy kolem 8. – 9. století. Největší boom zažil patchwork u amerických osadníků, kdy byl znouzectností – tehdy měly ženy tendence, využít každý kousek látky, který měly k dispozici a nic nevyhazovat. V současné době se nejvíce této technice věnují Američanky, ale obliba vzrůstá i na starém kontinentě. Šití je opět IN, byť jako koníček. Věnovat se patchworku v dnešní době není nic levného. Většina patchworkářek šije z amerických látek (jejich výhoda je malá srážlivost a údajně úžasně sedí, oproti českým bavlnám jsou kvalitnější). Šije se převážně z bavlněných látek.
Pojem quilting, znamená prošívání. Patchworkové deky se zpravidla důkladně prošívají – ať rovně, nebo tzv. volně (tj. různé vzory vznikají volným pohybem látky pod patkou stroje – nevyužívá se podávání pomocí zoubků). Prošívat můžete také ručně, stejně jako sešívat jednotlivé dílky.
Výstava byla zajímavá především v tom, že jste na ní mohli vidět díla nejen českých autorek, ale i těch zahraničních. Krom možnosti shlédnout um žen z celého světa bylo možné na výstavě absolvovat některý z kurzů, případně si prohlédnout různé druhy šicích strojů a nakoupit látky od prodejců, kteří na výstavě měli stánek. Odkazy na některé eshopy jsem vložila sem – odkaz.
Současně s výstavou Prague Patchwork Meeting 2014 běžela i výstava v Praze – Dubči. Týkala se nejen patchworku, ale i další kreativní tvorby. Údajně se dá stihnout návštěva obou výstav v jeden den popř. za víkend. Já o výstavě nevěděla, ale pokud se do Prahy vydám i příští rok, možná tento maraton zkusím:-)
K Wellnes hotelu STEP v Praze Libni bylo možné dostat se pohodlně z vlakového nádraží Praha – Libeň. Už při příchodu k hotelu jsem byla překvapená kreativitou návštěvnic výstavy. Spousta z nich měla zajímavé kabelky, nebo patchworkové sukně – byla jsem nadšená. I když… sama jsem do skupiny návštěvníků moc nezapadala – přijela jsem z praktických důvodů s batohem:-)
Patchworkový batůžek jedné z návštěvnic se mi moc líbil, ale z tašky druhé návštěvnice při jejímž šití byly využity staré jeansy jsem byla nadšená!
Nahoře – zajímavý vzor i barva kabelky. Dole – zcela jednoduchá taška se vzorem log cabin, šaty ozdobené patchworkovými domečky se mi moc líbily!
V hotelu jsme chvíli čekali u poklade na vstupenky – cena trochu nepříjemná, ale částečně i pochopitelná 150 Kč. U kasy jsme dostaly plánek a mohly vyrazit do Haly 5. Chvíli nám dalo práci se vyznat v plánku, během projití všech hal a následného návratu to ale už nebyl vůbec žádný problém. Hala 5 byla menší hala ve které se nacházely zahraniční quilty a Projekt Uzbekistán.
Úžasné zpracování zbytků.
Z mého pohledu byla nejúžasnější díla v hale č. 1. Miluji tradiční patchwork. Fascinovalo mě využití zbytků i důkladné prošití různých děl. U jiných propracovanost díla, která byla znatelná z blízka, z dálky naopak celý obraz neuvěřitelně vynikal.
Neuvěřitelné dílo, ušité díky aplikacím rostlin. Byla jsem jím naprosto fascinována. Něco podobného kdybych tak někdy uměla!
Klasika – tzv. ananas. Není to nádhera?
Jednoduchý vzor – neuvěřitelné provedení!
Fascinující optický trik.
Češky umí:
A tady sama usměvavá autorka.
Z mého pohledu nejúžasnější díla s neuvěřitelným důrazem na detail. Muselo to být velmi pracné:
Nepřijde vám to jako patchwork? Tak mrkněte na detail:
Že se jedná jen o podivný shluk kostiček? Podívejte se z dálky:
Patchwork je o fantazii:
Milujete přírodu? Můžete ji mít doma – patchworkovou:
A detail:
Neuvěřitelné dílo o kterém jsem si z dálky myslela, že se jedná o obraz na plátně:
detail
Nebudu vás proto zatěžovat zbytečnými výlevy. Pokochejte se ve fotogalerii na picase odkaz zde, kde je výstava důkladně zdokumentovaná. Co na to říkáte?
Domů jsem odjížděla plna dojmů nejen z výstavy, ale i ze spousty milých lidí, kteří zde byli – dle fotografií to vypadá, že zde nikdo nebyl, opak je ale pravdou. Ochota lidí se vám uhnout když fotíte, možnost konzultovat, jak se co vyrábí či šije. Setkání s prodejci, které dosud znám jen z eshopu… to vše se mi moc líbilo. Krom dojmů jsem si vezla i batoh s nakoupenými látkami. Kéž by mé konto bylo bezedné a mohla jsem si všechnu tu krásu dovolit!
No, každopádně se mám stále co učit!:-D
Vážně pěkný článek. Tento se Ti povedl a fotky mne velmi zaujaly. Překvapilo mne, co všechno se dá patchworkem udělat. Šikovnost a vynalézavost některých lidí zřejmě nezná mezí.
Teď vidím, o co jsem přišla, fotky jsem ukázala i mamce a ta se úplně nad nimi rozplývala.
Augustus: Děkuji. Ano, patchwork je hodně o fantazii – doma jde prakticky vyrobit cokoliv:-D
Jitřenka. Alespoň máš podnět, kam vyrazit za rok:-) Ani v té Dubči by to nemuselo být vůbec špatné!
Hezký fotky! Vůbec jsem netušila, že se nějaká taková výstava koná, tak děkuju za článek a že jsem se na ni mohla podívat aspoň takhle virtuálně
Tak ten strom, co vypadá vskutku jako obraz, to mě dostalo. To musí být nesmírně náročná práce. Je to nádhera! Díky za krásnou reportáž…
[…] Výstava Prague patchwork meeting se konala letos v dubnu. Konkrétně v termínu 10. – 12. 4. 2015. O té loňské jsem psala zde. […]