Říjen 9

Včerejší kino zážitek ve mně stále ještě rezonuje. Byl to skvělý filmový zážitek. A to jsem se úmyslně snažila vyhýbat většině recenzí. Abych si názor mohla udělat sama. Můj názor? Pokud jste Gravitaci ještě neviděli, běžte do kina! Neváhejte. Gravitace za to stojí!

Obrázek převzat z www.space.com

Snímek režíroval Alfonso Cuarón (společně s Jonásem Cuarónem napsal i scénář). Viděla jsem od něj již snímek Potomci lidí (o kterých jsem psala zde). Přesto jsem nečekala, že Gravitace bude taková pecka. 

Příběh je poměrně jednoduchý a nějak nenáročný. Jeho zpracování a hlavně umístění dává snímku punc jedinečnosti. Pokud pominete různá sci-fi, kolik snímků z prostředí Vesmíru jste viděli? Mně se vybavuje jen Apollo 13 a to je už pěkných pár let. 

Prostředí Vesmíru se vyznačuje několika důležitými faktory, které hrají podstatnou roli i v tomto filmu. Chybí Gravitace, je tu stav beztíže. Je tu ticho, astronauti si tak mohou pobyt vylepšit jen puštěním nahrávky. Není tu vzduch, je tu chladno. Ale to nejdůležitější. Jste tu sami, maximálně s pár členy posádky. Se Zemí vás krom vizuálního kontaktu pojí pouze rádiové spojení, které ale může být přerušeno. Stručně a řečeno. Když se něco „posere“ (promiňte mi ten výraz), můžete se spolehnout jen sami na sebe.

Kamera je úžasná, nevíte, na co koukat dříve. Zda zkoumat obličeje astronautů, krásy Vesmíru a především neuvěřitelné pohledy na Zemi, nebo vnitřky raketoplánu či mezinárodní vesmírné stanice. Viděla jsem již několik filmů ve 3D (Avatar, Hobit), ale 3D v Gravitaci na mě působilo naprosto přirozeně. Nebylo to nic navíc, prostě to sem naprosto patřilo. A nebylo toho zneužíváno ve snaze ohromit diváka, 3D bylo prostě něco, co sem dokonale patřilo a bez čehož by možná film nebyl úplný.

Dalším výrazným plusem je hudba, resp. zvuk. Práce s hudbou, tichem, a celkově zvuky, neuvěřitelně podporuje vše co se na plátně děje. Zesilující se hudba, ticho, nebo chvíle, kdy před vámi leží planeta Země v celé své kráse a vy slyšíte jen dech astronauta. To jsou neuvěřitelné okamžiky.

Na začátku se seznámíte hlavně se dvěma hrdiny. Bála jsem se, že by to mohl být problém, ale George Clooney, jako charismatický Matt Kowalsky, hraje dobře a druhou hlavní postavu, doktorku Ryan Stone, ztvárnila Sandra Bullock. Film je především sólem pro Sandru. Mé obavy, jak se herečka převážně béčkových filmů vyrovná s touto rolí, vzaly brzy za své. Sandru člověk moc často nevídá v takovýchto rolích. A Slečna drsňák tu dokázala, že na to má. Má opravdu na víc, než většinu své kariéry předváděla. Tímto filmem dokazuje, že umí hrát!  Každopádně, Sandra se nám asi vrátila do první ligy. Snad to pro ni nebyla jen krátká exkurze.

Pro koho je Gravitace určena? Osobně si myslím, že pro všechny! Rozhodně doporučuji milovníkům Vesmíru, Sandry Bullock, kvalitních snímků (dlouho to nešlo dohromady, že?:-D) nebo komorních dramat.

Pokud chodíte do kina jako já, jen když si myslíte, že to stojí za to, tak vězte, že Gravitace za to stojí. Neváhejte! Já sama si říkám, že bych tohle mohla v kině vidět klidně ještě znovu:-)

 
Pokud vás stejně jako mě zajímá, jak se točí stav bez tíže v dlouhých sekvencích (v seriálu Teorie velkého třesku byly použity malé plošiny), doporučuji k přečtení tento článek – odkaz.