Únor 28

Ku příležitosti životního jubilea režiséra Otakara Vávry (* 8.2. 1911) zařadila Česká televize na svůj druhý program skvost české kinematografie v podobě snímku Kladivo na čarodějnice z roku 1969.

Děj filmu se odehrává na Šumpersku v letech 1678 – 1695. Právě sem je povolán inkvizitor, aby vyřešil přestupek žebračky. Boblig neváhá používat metody, které zaručují doznání všech obžalovaných. A tak se proti všem obyvatelům náhle vynoří moc, která pod záminkou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení. Tato moc neváhá pro svůj cíl obětovat nevinné lidi a zlikvidovat tak i své odpůrce.

Vávrovi se podařilo velmi věrohodně ztvárnit kruté mechanismy, které byly používány k přiznání. Díky tomu všemu je snímek nadčasový. Film byl vysílán i v zahraničí.

Čarodějnické procesy byly oficiálně zahájeny 16. září 1678 Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu. První exekuce se konala 7. srpna 1679. V průběhu celého inkvizičního Bobligova řádění v letech 1678 až 1694 bylo popraveno celkem 63 nevinných osob; jen v Šumperku bylo upáleno na 25 lidí.

Pokud jste tento filmový skvost neviděli, doporučuji vám dnes večer zapnout ČT2 ve 22:50. (Film v poslední době dávalo hodně stanic a pokud vám na ČT uteče, máte další šanci 6.3. na stanici Kino CS od 16:45 hodin).

Zajímají vás procesy více? Vydejte se na Šumpersko a projděte si sami čarodějnickou stezku o níž přinesla reportáž Toulavá kamera – zde.