Březen 6

na Tutanchomonovi
O tom, že i do Brna mohou proudit davy turistů za jedinečnou výstavou
jsem se přesvědčila předposlední únorový víkend sama. V Brně se totiž
konala jedinečná výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady (výstava
trvá do 18 března takže ještě máte šanci). Přiznávám, že cena za lístek
mi přišla poměrně vysoká – 350 Kč pro mě není zrovna málo a navíc cesta
do Brna také není nejlevnější (o ČD zase jindy, to sem dnes plést
nebudu). Když jsem zahlédla v novinách soutěž o vouchery, tak jsem
neváhala a podařilo se nám (mě a příteli) 2 tyto vouchery vyhrát.
Jásala jsem, ušetřili jsme tak prakticky 700Kč a nyní bylo jasné, že na
výstavu pojedeme:-)

Cesta vlakem příjemně ubíhala, ani jsme neměli zpoždění (že by zázrak?). V poledne jsme již stáli u pokladny abychom si vyměnili vouchery za vstupenky na určitý čas. Ke kase neustále proudily davy lidí, kteří se chtěli na výstavu dostat. O tom, že je o výstavu stále zájem jistě svědčilo to, že v poledne jsme dostaly vstupenky na 14:30 – 15:00 (doba, během které musíte dovnitř, jinak lístek propadá). Každou půlhodinu je do prostor výstavy vpuštěno 350 lidí (to je vejvar, cca 1 000 000Kč denně – síla, co?).
I v Brně můžete vidět zajímavé budovy….

muž

Zhruba ve 14:40 jsme již stáli před vstupem na výstavu na kterou poutají bilboardy a letáky nejen po celém Brně.

bilboard

Na výstavě se nesmělo fotit s bleskem a jelikož nevlastníme zrcadlovku, tak jsou fotky často rozmazané (původně jsem myslela, že se na výstavě nesmí fotografovat – ostatně, bylo to na vstupenkách i napsané, proto mě fascinovalo, že všichni fotografují jako blázni. Poté se ozvalo hlášení: "Upozorňujeme návštěvníky aby na výstavě nefotografovali s bleskem." Takže jsem se rozhodla zkusit udělat pár snímků. Přiznávám, že většinu fotografií dělal přítel, neboť mé rozklepané ruce nejsou schopné "to uderžet.")

Pro ty, co se v této problematice orientují (ale i pro ty, co se příliš o Egypt nezajímají) je na výstavě spousta panelů s texty a obrázky, takže pokud nejste líní číst, tak se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací. Pokud u vás převládá lenost, můžete si zapůjčit za určitý obnos audioprůvodce kterého stačí držet u ucha:-)
Panely vás tak budou informovat nejen o Tutanchamonovi, Howardu Carterovi, Lordu Carnarvonovi, ale i o Tutanchamonově rodině. Shlédnete několik projekcí a prohlédnete si hrobku – exponáty jsou vystaveny tak, jak je našel Carter při vstupu.

malba

Nemusíte se rozčilovat nad tím, že jste si některé exponáty v hrobce příliš neprohlédli (postupně se části hrobky osvětlují a zase zhasínají) neboť dále po proudu výstavy jsou jednotlivé exponáty z hrobky vystaveny zvlášť ve vitrínách.

14

Všechny exponáty jsou kopie, ale velice věrné. Myslím, že výroba kopií musela být i tak dost finančně náročná. Rozhodně nebudete litovat. Doporučuji nechat si na výstavu dostatek času neboť my na ní strávili 3 hodiny a přesto bychom se zdrželi, kdybychom nemuseli stihnout vlak.

9

V hrobce se samozřejmě nacházelo množství figurek, které měly doprovázet faraona po smrti.

12

13

Nechyběly ani kanopy na vnitřnosti. A další sošky…

16

23

Co by to bylo za výstavu kdyby chyběla rakev a sarkofág.

20

A samozřejmě nechyběla ani slavná posmrtná maska Tutanchamona.

Pokud se na výstavu ještě chystáte, nezbývá mi nic jiného, než vám ji doporučit.