Prosinec 19

technika na to nemá

Dnešní přehlršle techniky nám dává příliš možností jak se vyjádřit. Elektornika pomalu vytlačila Českou poštu… E-maily jsou o dost rychlejší i když se pošta opravdu snaží a zásilku vám doručí hned druhý den po jejím podání ("dnes podáte zítra dodáme" – nebo tak nějak). Elektronicky se dají dokonce posílat i pohlednice a na některých webech vám dají vybrat, jakou na to chcete známku:-))

Samozřejmě, že pošta jako taková bude využívaná stále za různými úředními účely. Napřídkla na obsílky od soudů, dopisy mezi úřady nebo úřady a občany… Některé věci jdou ale i dnes vyřídit již elektronicky – elektronické podatelny a podobně.

Jenže, elektronický podpis mi nikdy nenahradí podpis mých přátel. Mail je sice super věc a dost jej využívám, ale nenahradí mi rukou psaný dopis na kterém je vidět každá změna myšlenky pisatele (škrták). Navíc napsání normálního dopisu vyžaduje určitý čas, musíte si k tomu sednout, psát rukou, vykreslovat jednotlivá písmenka… A když si jej pak čtete, někdy můžete mít problém s přečtením některých slov (což by se vám samozřejme v e-mailu nestalo), ale sledujete rukopis a máte pocit, jako by vám ten člověk byl blíže. Klasický dopis má prostě své neodolatelné kouzlo.

Například vaše babičky a možná i maminky (ta moje určitě) mají doma krabici pohlednic nebo dopisů od vašeho dědečka (tatínka). Určitě si psali když byl dědeček na vojně, na studiích, nebo když to byl vztah, jak dnes říkáme na dálku.

A pohlednice? Elektronické pohlednice mám ráda. Dělají mi samozřejmě radost a navíc nic nestojí. Ale obyčejná pohlednice, kterou mohu uchopit do ruky, číst si jí stále dokola kdekoliv a kdykoliv, založit si její pomocí knihu abych tak měla pisatele stále po ruce a aby mi pohlednice dělala radost pokaždé, když knihu otevřu… může se tomu sand něco vyrovnat?? Nemůže, alespoň v mém pohledu se tomu nic nevyrovná.

A jak jsem na tom já s využíváním pošty? No, přiznávám se, že na poštu chodím minimálně jednou týdně něco poslat. Jde o to, že mě psaní i posílání dopisů prostě baví:-) Těší mě už jen psaní těch pohlednic a dopisů a doufám, že ostatní těší to, že jim píšu:-) A když mi někdo odpoví prostřednictvím pošty a já najdu ve schránce krom účtů za telefon a výpisů z účtu i nějakou tu pohlednici nebo obálku, tak věřte, že z toho mám obrovskou radost! Asi je to nějaká úchylka, nikdo mi tak často nepíše, ale pro jistotu se do schránky koukám i v neděli:-)) (co kdyby náhodou někdo do mé schránky vložil nějaké psaní?) Zároveň se ale přiznávám, že neopomíjím ani elektronickou poštu a komunikaci prostřednictvím internetu vůbec.

A jak jste na tom vy? Využili jste v poslední době služby pošty? Poslali jste někomu Vánoční pohlednici nebo přání? Má podle vás pošta smysl, nebo si myslíte, že pomocí internetu jde dnes všechno?